Choroby dzisiejszych czasów które musisz znać!

Numer jeden – anoreksja. Wśród chorób psychicznych nie ma chyba bardziej śmiertelnej niż anoreksja. Umiera co piąta osoba, która na nią zapada. Dotyka ona szczególnie młodych dziewcząt pomiędzy 13 a 25 rokiem życia, ale także młodych chłopców i coraz częściej kobiet powyżej 40 roku życia.

Niepokojące jest to, że stale rośnie liczba zachorowań. Może bierze się to z przekonania, że tylko szczupła osoba ma większe szanse na odniesienie sukcesu? Jeśli choroba jest wykryta odpowiednio wcześnie, jej leczenie ma szanse powodzenia. W wielu przypadkach rodzinie anorektyczki wydaje się, że uda się ją wyleczyć domowym sposobem. Nic bardziej mylnego. Bez pomocy specjalistów wyjście z tej choroby jest niemożliwe.

Numer dwa – choroba Hashimoto.
Choroba Hashimoto to choroba zapalna tarczycy zaliczana do chorób autoimmunologicznych. Medycyna wciąż nie wie, skąd się bierze choroba Hashimoto. Po prostu w pewnym momencie własne komórki odpornościowe zaczynają traktować tarczycę jako wroga. Choroba ta atakuje najczęściej kobiety po 45 roku życia. Często występuje w rodzinie, a więc może być dziedziczna. Proces toczy się powoli, przez wiele lat nie dając żadnych objawów. Dlatego ważne są badania profilaktyczne i sprawdzenie poziomu hormonu tarczycowego TSH we krwi. Jeśli okaże się zbyt niski, będzie można podjąć leczenie.

3479231863_66d0b60ce1_b


Numer trzy – choroba bostońska.

Choroba bostońska jest chorobą stóp, dłoni i ust. Jest wywoływana przez wirusy. Najczęściej atakuje dzieci poniżej 10 roku życia, ale może dotknąć też dorosłych. Od kilku lat obserwuje się wzrost zachorowań. Do największej ilości zachorowań dochodzi wiosną i latem. Rozprzestrzenia się przez bezpośredni kontakt z wirusem np. przez dotyk lub ślinę. Objawia się wypryskami na stopach, dłoniach i w obrębie jamy ustnej i krótkotrwałą gorączką. Leczenie tej choroby jest objawowe. Najważniejsze jest nawadnianie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *