Hashimoto choroba

Witam serdecznie wszystkich czytelników bloga. W dzisiejszym wpisie opiszę chorobę, które z dużą częstotliwością występuje w mojej rodzinie. Jest to dziedziczona niemal wyłącznie w linii żeńskiej choroba Hashimoto.

Inną nazwą tej przypadłości jest przewlekłe limfocytowe zapalenie gruczołu tarczowego. Ta odmiana zapalenia tarczycy jest bardzo częstą chorobą i nierzadko jest przyczyną niedoczynności tego gruczołu dokrewnego. Schorzenie ma charakter autoimmunologiczny.

Bardzo trudno jest uchwycić początek rozwoju tej choroby. Pod tym względem podobna jest do niej choroba bostońska. Niestety, zazwyczaj rozpoznanie następuje dopiero wtedy, gdy schorzenie jest już bardzo rozwinięte. Wówczas właśnie dochodzi do ostatecznej niedoczynności tarczycy. Jeśli wykonamy badanie palpacyjne, zauważymy, że cały gruczoł powiększył się dość równomiernie. Chorobą bardzo często współistniejącą z Hashimoto jest anoreksja. Powodem ku temu jest niezadowolenie z własnej wagi będącej efektem niedoczynności gruczołu tarczowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *