Medycyna pracy

Medycyna pracy jest specjalnością lekarską, która zajmuje się badaniem wpływu pracy na pracownika. Jest to multidyscyplinarna dziedzina medycyny (łączy wiele dziedzin, prawo medyczne, choroby wewnętrzne, statystykę medyczną, higienę pracy).

15611991839_c258203134_o
Medycyna pracy obejmuje również diagnostykę, profilaktykę i leczenie i chorób zawodowych. Lekarz medycyny pracy pracuje w poradni znajdującej się przy zakładzie pracy. Badanie pracownika jest pokrywane przez pracodawcę. Poradnia medycyny pracy znajduje się przy poradniach specjalistycznych, które zajmują się badaniami uczniów, studentów, kierowców, marynarzy, rybaków, płetwonurków, a także osób ubiegających się o pozwolenia na broń.

Medycyna pracy współpracuje z organizacjami pracowniczymi (Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Kasa Rolnicza Ubezpieczenia Społecznego, Państwowa Inspekcja Pracy, Państwowa Inspekcja Sanitarna). Celem tej współpracy jest likwidacja zagrożeń zdrowia, realizowanie programów promocji zdrowia. Medycyna pracy udziela pracownikom i pracodawcom porad związanych z ergonomią, fizjologią i psychologią pracy, prowadzeniem rehabilitacji. Poradnia medycyny pracy we Wrocławiu zatrudnia lekarzy medycyny pracy. Lekarz musi ukończyć 6-letnie studia medyczne. Do ukończeniu studiów niezbędna jest specjalizacja, która trwa 5 lat. Do lekarza medycyny pracy potrzebne jest skierowanie.

Lekarz medycyny pracy zajmuje się m. in chorobami sercowo-naczyniowymi (nadciśnienie tętnicze, zakrzepica żylna, żylaki, zawał serca), chorobami układu oddechowego (zaburzenia oddychania, nadwrażliwość oskrzeli, nowotwory płuc, pylice płuc, gruźlica płuc), chorobami układu pokarmowego, chorobami skórnymi, chorobami układu ruchu.

więcej na:
http://www.emc-sa.pl/nasze-placowki/wroclaw-przychodnie/wybrane-uslugi/medycyna-pracy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *